Srpen 2011

Padací past - tlučka (2)

27. srpna 2011 v 19:15 | Matouš Pavlík |  pasti
Toto je další typ pastí, kterým se říká tlučky. Tyto pasti fungují na principu spouštěcího mechanismu a smrtícího břemene. S pastí, kterou vám chci ukázat můžete už ulovit třeba i zajíce.
Nejprve zaražte do země na konci rozdvojenou větev. Do této vidlice vložte jinou, rovnou větev tak, aby ve vzduchu tvořila s předchozí větví pravý úhel. Pod její padající konec vložte novou větev, z níž přesně ve středu vybíhá další, daleko užší. Všechny konce tohoto ,,trojklacku" naostřete do špičky. Vrchní špičkou podepřete klacek nahoře, aby nepadal a dolní špičku podložte kouskem dřeva nebo kůry. Na zbývající špici, která ční do prostoru nabodněte návnadu. Vznikl vám jakýsi rám. Na vrchní větev na tomto rámu opírejte těžké kusy dřeva nebo veliké kameny,které budou sloužit jako smrtící břemeno. A past je hotová! Teď nezbývá než čekat, až se něco chytí.Smějící se

Vaření v parní jámě

27. srpna 2011 v 9:48 | Matouš Pavlík |  potrava
Právě jste přišli z dlouhého a náročného lovu a nesete si kořist - králíka. Váš oheň už vesele plápolá a vy ho stahujete z kůže. Říkáte si : ,,Bylo by dobré si ho uvařit nějak, aby mi moc chutnal, když jsem se tolik nadřel na lovu!" Ale jak???
Dobrou metodou jak něco spolehlivě uvařit a zachovat při tom všechny chuťové vlastnosti je vaření v parní jámě. Také se jí říká Setonův hrnec. Je to velmi prosté: Vykopete do země obdélníkovou díru, hlubokou asi třicet centimetrů. Na jejím dně rozděláte oheň. Přes vrch naskládáte příčně rovné větve a na ně položíte kameny. Ty se ohněm rozpálí a spadají dovnitř jámy. Pak jen čekáte až oheň dohasne. Doprostřed díry vrazíte vysokou větev. Pak vystelete dno trávou nebo listy. Do další trávy obalíte své potraviny a vložíte také do díry. Vše znova přikryjete další vrstvopu trávy, až po okraj díry. Vše přikryjete zeminou. Vyndáte z díry zaražený klacek a do vzniklé dírky nalijete vodu. Pak necháte vše dvacet minut v klidu. Po této době vykopáte jídlo ze země a můžete si pochutnávat. Horké kameny ho skvěle uvaří !Usmívající se

Jak poznat čistotu vody a jak ji vyčistit

16. srpna 2011 v 10:53 | Matouš Pavlík |  voda
Je nezbytně důležité použít k pití pouze čistou vodu. Kdyby jste uprostřed divočiny onemocněli, moc by vám to pobyt v přírodě nezpříjemnilo. Zde vám poradím jak pitnou vodu najít a jak ji udělat z nepitné.
Nejpitnější voda jakou v přírodě můžete najít je v podzemí. Pokud se dostanete hluboko do nějakého jeskyního systému a narazíte na vodu, je dozajista pitná, protože se časem přefiltrovala přes písek a skálu. Nikdy nepijte vodu ze stojatých nádrží, protože právě tam se tvoří spousty bakterií. Střední čistotu vody můžete poznat podle některých vodních živočichů, například blešivců a larev pošvatek.
Když si však nejste stoprocentně jisti čistotou vody, můžete ji sami vyčistit. Nejprve je dobré vodu přefiltrovat. Toho můžete diocílit tak, že do čisté ponožky nasypete trochu písku a kamínků a vodu skrz to několikrát přelejete. Pak příjde na řadu povaření. Nalijte přefiltrovanou vodu do plechovky a asi deset minut vařte na ohni. Měla by pak být úplně čistá. Pokud se ale stále bojíte vodu pít, dá se vyčisti speciálními rozpustnými tabletkami, které se dají normálně zakoupit.
Proto vodu raději čistěte!

Lovecká zbraň - bolaso

16. srpna 2011 v 10:26 | Matouš Pavlík |  lov
Při přežívání v přírodě je velmi potřebná dobrá a vydatná strava. Zajistíte si ji lovem. Ulovit takové divoké zvíře není nic snadného a proto se vám budou hodit různé lovecké zbraně. Jednou z historicky nejstarších takovýchto zbraní je bolaso. Zde vám ukážu, jak jej vyrobit a používat:
Bolaso je velmi nebezpečné, proto je důležité zacházet s ním opatrně. Nejprve si opatřete pět nebo šest oblých kamenů velikosti vaší dlaně, 1 m dlouhých provazů a stejný počet středních kožených nebo látkových váčků, tak aby se do nich kameny vešly. Váčky ale nejsou tak nutné.
Do každého z nich vložíte oblý kámen a zavážete jedním z pěti nebo šesti provazů.Pokud nemáte váčky, ovažte pevně jen kameny.Zbylé konce provazů svažte všechny k sobě. A je hotovo! Bolaso je připraveno na lov.
Bolaso je v lovu opravdu velmi užitečné. Dá se s ním chytit i běžící zvěř a dokonce letící pták. Loví se s ním takto: Uchopíte jej za svázané konce provazů a roztočíte. Pak jím mrštíte po dané kořisti. Pokud bolasem zvíře trefíte, klesne k zemi, protože ho bolaso dokonale spoutá a možná ho omráčí nebo dokonce zabije.
Na obrázku vidíte zmenšený model bolasa.
Pamatujte, jestliže máte bolaso a umíte se trefit, nemá nad vámi zvěř šanci!Úžasný

Jak najít vodu v krajině

15. srpna 2011 v 14:34 | Matouš Pavlík |  voda
Jednou z nejdůležitějších věcí nutných pro přežití je voda. Ta je v monoha případech absolutně nezbytná. Při klasickém přežívání ve středně těžkých podmínkách člověk vydrží bez vody přibližně tři dny, proto první věcí, kterou by jste měli udělat když se stratíte, je najít vodu.
V normálním Evropském podnebí je dobré sledovat nižší polohy, až narazíte na řeku, která vám zaprvé dá vodu a zadruhé se po ní můžete přepravit na delší vzdálenosti. Pokud jsou podmínky kolem více suché a neroste zde moc rostlin, hledejte vyschlá koryta řek. V jejich záhybech se totiž může těsně pod povrchem skrývat voda. Velmi dobrý způsob jak získat vodu je také sledování typů rostlin. Pokud narazíte na vlhkomilné rostliny, například na rákosy či orobince, které potřebují hodně vody, kopejte kolem nich do země a brzy na tuto drahocenou tekutinu narazíte. Pokud se dostáváte přes louku plnou kopřiv, je dobré si také zapamatovat, že kopřivy nerostou v příliš velkém vlhku a proto místo kde nejsou lze označit jako zdroj vody. Můžete si také zhotovit lapač dešťové vody. Přivážete velkou plachtu mezi několik do země zabodnutých klacků. Na jeden její okraj položíte kámen tak, že se plachta u tohoto okraje trochu prohne a strčíte pod toto místo nádobu do které bude voda stékat. Také můžete vykopat do země díru a vystlat ji igelitem, tak zajistíte že se do něj voda chytí. Též můžete sbírat ráno rosu.
Když však nikde vodu nemůžete obstarat, máte jen pár možností:
1. Destilujte vodu z rostlin. Vezměte igelitový pytel s dírou nahoře i dole. Nahoře ho přivažte k větvi nějakého stromu a dobře ho tam utěsněte. Upřesňuji že větev musí mít listy. Druhý konec zavažte tak, aby skrz něj nemohla protéct vůbec žádná voda. Na tento konec přivažte ještě závaží, aby zůstal níž než všechno ostatní.Z rostlin se vypaří voda a steče do nejnižšího konce pytle.
2.Pokud ale nemáte čas něco takového dělat, můžete už pít jen svou vlastní moč. Je to sice bezpečné ale prý je to opravdu hnusné. Je hrozně teplá a slaná. Každopádně jsem to ještě nezkoušel a nevím jestli ještě někdy budu...
Proto když se stratíte, zůstaňte v klidu a snažte se obstarat si vodu.Mrkající

Jak najít sever bez kompasu

15. srpna 2011 v 10:59 | Matouš Pavlík |  jak se dostat domů
Když se stratíte v divočině, hlavní věcí, o kterou vám jde je, jak se dostat zpět do civilizace. Jednou věcí, která vám při tom velmi dobře poslouží je kompas. Ale co dělat, když jej nemáte???
1. Nejprve se podívejte jestli máte hodinky a jestli svítí slunce. Pokud ano, můžete s nimi spolehlivě určit světové strany. Otočíte hodinky tak, aby tlustá ručička směřovala ke slunci. Poloměr mezi ní a dvanáctkou je jih a tudíž na druhou strabnu sever. Zase to ale záleží na které straně hodin ručička zrovna je. Pokud je na pravé polovině, určujete jih na pravé, pokud je na levé, tak zase na levé. Je to jednoduché.
2. Můžete si také svůj kompas vyrobit. Najdete maličkou úplně klidnou hladinu vody, postačí kaluž. Vezmete jehlu nebo kancelářskou sponku, kterou roztáhnete a zmagnetizujete ten ostrý konec. Toho docílíte třeba třením o bavlnu nebo přiložením silnějšího magnetu. Potom jehlu položíte na list a opatrně vložíte na vodní hladinu. Pak už jen čekáte, kam se list s jehlou otočí a tam je sever.
3. Také se dá určit sever podle různých věcí v krajině. Třeba podle lišejníků na stromech, které rostou na severu. Dá se určit i podle hustějších letokruhů na pařezu, protože u nějakých stromů roste dřevo ze severu méně.
Nebo také lze určit sever podle růstu větví na stromech. Ze severu rostou méně a jsou holé.

Takže, až se stratíte, tak vzpomeňte na tento blog.Usmívající se

Padací past - tlučka

7. srpna 2011 v 14:27 | Matouš Pavlík |  pasti
Když zabloudíte v divočině je velmi důležitá dobrá strava. Nejspíš si pomyslíte:,,Co kdybych si něco ulovil... " Jenže než zhotovíte oštěp, luk, či rybářský prut, než objevíte svůj cíl a než se vám podaří jej zasáhnout, může trvat celé věky a vy zemřete hlady. Velmi dobrým způsobem jak něco ulovit a při tom nevydat skoro žádnou energii jsou pasti. V tomto článku vám ukážu jednu ze zajímavých pastí, kterým se říká tlučky.
Tento typ slouží především k usmrcení malých hlodavců či jiných menších tvorů. Nejprve zvolte místo, kam past postavíte. Měloby to být někde, kam moc nechodíte abyste svůj úlovek zbytečně neplašili. Připravte si smrtící břemeno, nejlépe kus dřeva nebo kámen, které hlodavce zasáhne smrtícím úderem. Pamatujte že by mělo být co nejtěžší, aby jste měli jistotu, že oběť zemře. Pak vemte středně velkou pružnou větévku a rozřízněte ji na dvě poloviny přímým řezem aby se znovu mohly oba konce spojit. Do těchto konců, které jste od sebe odřízli vyřízněte malou drážku. Když je spojíte, mělo by to vypadat jako větvička s dírou uprostřed. Spodní část zaražte do země, na ni položte vrchní část a do drážky vložte konec tenoučké větévky tak, aby do díry přesně zapadal. O spojené větve opřete smrtící břemeno, aby pod ním trčela ta delší část malé větvičky. Příležitostně můžete také větvičku naostřit a nabodnout na ni žížalu aby hlodavce lákala a oni pod celý mechanismus sami vlezli.

Toť vše. Přeji vám šťastný lov!Smějící se

Boj o přežití

2. srpna 2011 v 22:37 | Jiří Kryštof Jarmar |  Filmy
Boj o přežití je seriál kanálu Discovery. Účinkuje v něm Bear Grylls, který sloužil u britských SAS a zdolal nejvyšší horu světa Mt. Everest. Vždy seskočí z vrtulníku do nějakého pralesa nebo pouště, aby ukázal lidem, jak tam přežít a dostat se zpět k civilizaci. Má sebou pouze nůž, křesadlo, batoh a občas si vezme i šňůru od padáku, na kterém seskočil. Na každém kroku ho doprovází televizní štáb, který mu ale nesmí pomáhat. V seriálu s originálním názvem ,,Man vs Wild." dobrodruh Bear Grylls ukazuje nejrůznější techniky. Například vám názorně ukáže, jak zhotovit přístřešek na noc, past, vor, jak rozdělat oheň, vyšplhat z průrvy či jiné věci. Vždy se živí tím co je. Občas je jeho jídelníček mírně nechutný. Například ovčí srdce nebo červi. Bear ukazuje jak přežít v každé situaci. To znamená, že když například je vysoko v horách, tak popisuje, jak se zachránit když člověk spadne do mrznoucí vody s teplotou kolem nuly. Aby svá slova potvrdil, sám skočí do vody a snaží se dostat ven. Naopak v poušti popisuje, jak se zachránit z pohyblivého písku. Jeho kousky často patří mezi bláznovské. Jedním z nich byl, když přeplaval řeku plnou aligátorů. V jednom díle simuloval situaci trosečníka na pustém ostrově. Na ostrově uprostřed oceánu ztrávil několik dní a poté odplul na voru. Cestou ho doprovázeli žraloci tygří, z čehož velkou radost neměl. Díky jeho kaskadérským kouskům přišel k četným zraněním. Kterými jsou příkladně zlomené koleno, žebra, extrémní úžeh nebo na tříkrát zlomená páteř, která mu věnovala dvouroční pobyt v nemocnici. Bear se z toho však neponaučil a stále skáče do mělké vody z výšky třicet metrů.

skok ze skály