Říjen 2011

Útoky šelem - medvěd

9. října 2011 v 19:25 | Jiří Kryštof Jarmar |  jak přežít útok divokých zvířat

Téměř v každé oblasti na celém světě se vyskytují šelmy. Když se někde ztratíte, je tu možnost, že se s nějakou setkáte tváří v tvář. Nepříjemná situace. Avšak jsou tu i možnosti jak se přímému setkání vyhnout. Nyní se vám pokusím trochu poradit.

Setkání s medvědem
Pro medvědy obecně platí, že se dokáží srovnat s prostředím, ve kterém žijí. Proto je můžeme potkat od arktických oblastí až po polopouště. Medvěd se člověku většinou výhýbá. Má velice vyvinutý čich. Tyto tvory musíme respektovat. Když se cítí ohroženi, tak útočí a to nemůžeme dopustit. Když se ocitnete v krajině kde se vyskytují medvědi, dělejte co největší hluk. Třískejte větvemi ho stromy, křičte atd. Medvědovi dáte tak najevo, že jste nablízku a on se vám radši vyhne. Dávejte si pozor okolo vodní plochy. Medvědi velmi rádi loví u vody. A když potkáte hladového jedince, máte zaděláno na problém. Jestliže zaregistrujete přítomnost medvědích mládat, co nejrychleji se vzdalte. Medvědice s mládaty jsou velice agresivní. Při rozdělání tábora zavěšujte jídlo na vysokou větev alespon 20-30m od tábora. Medvědi jsou i v tomto případě velice vynálezaví a dokáží si jídlo sundat. Ale snaha musí být. Když musíte vykonat potřebu, tak jedině do latríny vykopané 20-30m od tábora. Poté zahrabat. Medvědy z neznámého důvodu láká pach lidských výkalů, proto je na to brán veliký důraz. V některých případech se ale přímému styku s medvědem nevyhnete. V tomto případě se snažte medvěda zastrašit (křičte, mávejte rukama, hůlka, vším možným). Některý medvěd uteče, jiný se rozzuří ještě víc. Poté odhodte batoh, tím odlákáte medvědovu pozornost a zkuste utéct. Když ani to nepomůže, skulte se do "klubíčka" a chrante si hlavu. Medvěd je velmi citlivý na čumák. Proto rána nějakou větví přes čumák je také velmi účinná. V krizové situaci se pokuste medvědovi způsobit bolest (dloubání do očí). Každý jedinec se povahou liší a co udělá se dozvíte až v praxi. Samozřejmě nejúčinější zbraní proti medvědům je obyčejný pepřový sprej, který lze zakoupit za 150 Kč. Samozřejmě ho musíte nosit vždy po ruce. při setkání s medvědem na nějaké štrachání v batohu není čas. I přesto jsou medvědi nádherní tvorové a většina úmrtí lidí, za které může právě medvěd je způsobena tím, že člověk ho jakýmsi způsobem dráždil.útok medvěda :-)Předpověď počasí

8. října 2011 v 14:33 | Jiří Kryštof Jarmar |  Ostatní

Předpověď počasí

Chcete-li přežít v přírodě, musíte se naučit předpovídat. Tak budete lépe připraveni na to, co přijde. Nechcete přeci stavět přístřešek v noci a v bouřce. Budete-li vědět co pro vás příroda připraví, budete mít možnost se připravit. Předpovídání počasí vám do jisté míry pomůže. Je to však poměrně složité a občas nepřesné. Ale i docela malá pomoc se hodí.

Bezvětří - znamená krásné počasí, ale v brzké době by se mělo zhoršit.
Červánky- ranní červánky předpovídají déšť. Večerní červánky předpovídají pěkné počasí
Snížený tlak- ptáci létají nízko, ryby vyskakují z vody - špatné počasí

Další příznaky pěkného počasí:

Chladné ráno a rosa
kvákání žab
vlaštovky poletují vysoko
večer se může blýskat
cvrčkové cvrkají
pavouci si tkají sítě
ráno bývá mlha

Špatné počasí:

z lesů stoupá mlha
v podvečer obloha zežloutne
žížaly vylézají na povrch
ranní rosa téměř žádná
smetánky zavírají květy
vlaštovky létají nízko nad zemí

MRAKY:
Cumulus - Kopulovité, malé mraky. Předpovídají jasnou oblohu a krásné počasí.

Cirokumulus - Malé, oválné mráčky známy také pod názvem beránky. Znamenají krásné počasí, ale v brzké době může nastat výrazné zhoršení. Když je uvidíte, připravte se, že další den bude pršet.

Stratus - Dlouhé mraky, které se proplétají. Často pokrývají celou oblohu. Jsou doprovázeny mrholením a občas mlhou. Předpovídají špatné, deštivé počasí.

Cirrus - Mraky připomínající šmouhy. Nepřinášejí déšť. Za jejich přitomnosti je krásné počasí, ale po nich příjde deštivo.

Cirrostratus - Vypadá jako podlouhlý bílý závoj. Zvěstí špatné počasí.

Altocumulus - Malé mráčky podobné beránkům. Jsou srovnány v řadě. Při jejich spatření máte nějakých 5-8 hodin čas, než začne pršet.

Altostratus - Pruhovaná vrstva mraků. Předpovídají špatné počasí. Déšť není tolik silný, ale může trvat déle.

Cumunolimbus - Mraky s přezdívkou "hrady" nebo "králové mraků" jsou mohutné, mírně našedlé a často se táhnou velmi vysoko. Přicházejí za teplého počasí, když je dusno. Tito mraky předpovídají velmi silný, dlouhotrvající déšť a bouřky, které jsou občas doprovázeny kroupami.