127 hodin

1. října 2012 v 17:11 | Matouš Pavlík |  Filmy
Strašlivý příběh Arona Ralstona, který se udál v kaňonu Blue John Canyon dal námět pro film americkému režisérovi Dannymu Boylovi. Roku 2010 byl vydán podle Aronovy nehody dobrodružný životopisný film 127 hodin.

Aron Ralston se jednoho dne rozhodl, že se vydá na Canyoning do Blue John Canyon v Utahu. Jeho výprava však skončila velikým problémem. Při průchodu kaňonem omylem uvolnil veliký balvan, který se zasekl mezi dvě skalní stěny a přiskřípl Aronovi ruku. Ten zůstal uvězněný, protože paže nešla z pod balvanu vytáhnout. Jediný opracovávací nástroj, který měl k dispozici byl multifunkční nožík. Začal tedy pomalu otesávat kámen tak, aby svou paži uvolnil. Ničeho tím však nedosáhl, pouze ztupení nože. Pokoušel se dokonce zhotovit i primitivní kladku, pomocí níž by kámen mohl vytáhnout. Bohužel neúspěšně. K pití měl jen 350 ml vody, což mu nestačilo, ani když pil po malých dávkách. Po třech dnech byl nucen pít svou moč. Nůž, který měl po ruce mohl také použít k amputaci ruky, naděje ale byla velmi malá, protože ztupený nožík by jen těžko mohl přeřezat loketní i vřetenní kost.
Pátý den se Aron dostával do těžkých halucinací z nedostatku vody. Přišel však na to, jak si šikovně ruku zlomit, aby se mohl postupně odřezat. Pahýl, zbývající po uřezané ruce, zamotal do kusu hadru, a vydal se pryč z kaňonu. Musel ujít ještě 13 kilometrů pod horkým sluncem, než narazil na skupinu turistů, kteří zavolali vrtulník.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eliška eliška | 3. prosince 2013 v 12:32 | Reagovat

to je vůl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama